Skip to content

Zapobieganie pozytywnym: zmniejszenie transmisji wirusa HIV wśród osób żyjących z HIV / AIDS

1 rok ago

593 words

Tradycyjnie wysiłki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się ludzkiego wirusa upośledzenia odporności (HIV) w Stanach Zjednoczonych i innych krajach skupiały się na osobach, które są zagrożone zarażeniem z powodu używania narkotyków lub zachowań seksualnych. Konceptualne pytanie brzmiało: Jakie są okoliczności, w których ludzie narażają się na ryzyko infekcji i co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko. Poprzez zasięg społeczności, komunikaty o zapobieganiu i dostępie do usług opieki zdrowotnej, celem było umożliwienie ludziom ochrony przed zarażeniem wirusem. Uzupełniające podejście do zapobiegania rozprzestrzenianiu się HIV skupia się bezpośrednio na potencjalnych źródłach zakażenia. HIV rozprzestrzeniają się ludzie, którzy są zarażeni, więc warto zastanowić się, jak można zrozumieć epidemię i walczyć z nią pod tym kątem. W rzeczywistości zmiana zachowania jednej zarażonej osoby może pomóc zapobiec infekcji wielu partnerów seksualnych tej osoby. Z tej perspektywy pytanie koncepcyjne brzmi: Jakie są okoliczności, w których ludzie nosicielami wirusa HIV narażają innych na ryzyko i jakie są najlepsze sposoby rozwiązania tego problemu. Jest to delikatne pytanie, ponieważ może być postrzegane jako obwinianie ofiary lub dyskryminowanie lub piętnowanie grupy osób. Na szczęście w ostatnich latach pojawiło się wiele badań empirycznych, które odnoszą się do tego tematu w sposób bezstronny i bezpośredni.
Zapobieganie pozytywnym wyraża to uzupełniające podejście i opisuje jego empiryczne podstawy. Jak wskazuje tytuł, książka koncentruje się na populacji osób zarażonych wirusem HIV i świadomych ich statusu. Dziewięć rozdziałów jest autorstwa wielu czołowych badaczy behawioralnych, którzy prowadzą badania tej populacji. W rozdziale wprowadzającym przedstawiono perspektywę, a kolejne rozdziały obejmują takie tematy, jak zmiany w zachowaniu po diagnozie, ujawnienie statusu seropozytywnego partnerom seksualnym oraz kwestie dotyczące gay-pozytywnych i biseksualnych mężczyzn żyjących z HIV, użytkowników narkotyków iniekcyjnych i nastolatków. Inne rozdziały opisują interwencje behawioralne w środowisku i warunkach klinicznych. Ostatni rozdział, dotyczący perspektyw międzynarodowych, dostarcza danych epidemiologicznych z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Australii, Indii i Południowej Afryki.
Przesłanie książki jest jasne: epidemii HIV można i należy się zająć wspólnym wysiłkiem w zakresie profilaktyki skierowanej do osób zarażonych. Zachęcające jest to, że po uświadomieniu sobie, że są zarażone, wiele osób znacznie ogranicza ich ryzykowne zachowania seksualne i używanie narkotyków. Wynik ten podkreśla znaczenie testów na HIV, aby ludzie mogli poznać swój status. Nowe szybkie testy doustne na obecność wirusa HIV, których wyniki można uzyskać w ciągu 30 minut, mogą zwiększyć wskaźniki testowe. Co równie ważne, osoby, u których zdiagnozowano HIV, muszą być z powodzeniem powiązane z opieką medyczną i usługami pomocniczymi. Życie z HIV jest wyzwaniem, a niektórzy ludzie nadal angażują się w ryzykowne zachowania lub okresowo nawracają. Potrzeba obecnych programów profilaktycznych jest jasna, a książka opisuje kilka interwencji behawioralnych przeprowadzanych ostatnio w środowisku społecznym i klinicznym.
Ta książka jest must read dla osób zainteresowanych zapobieganiem przenoszeniu HIV Ma wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić ogólny przegląd zapobiegania pozytywom i wystarczająco dużo szczegółów, aby zadowolić i kształcić osoby już pracujące w tym obszarze. Klinicyści, którzy chcą opracować lub udoskonalić swoje podejście do poradnictwa z HIV, uznają tę książkę za cenną.
Gary Marks, Ph.D.
Ośrodki ds. Kontroli i Prewencji Chorób, Atlanta, GA 30333

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: apteka internetowa tania, poradnia małżeńska kraków, nfz sanatoria lista oczekujących ]
[podobne: kamnet, nfz sanatoria lista oczekujących, badanie inr cena ]

0 thoughts on “Zapobieganie pozytywnym: zmniejszenie transmisji wirusa HIV wśród osób żyjących z HIV / AIDS”