Skip to content

Spacerując po płycie szklanej: A Trial of One

11 miesięcy ago

347 words

Przejście przez szybę to wstrząsające doświadczenie. Chciałbym zwrócić uwagę na efekt psychologiczny i międzynarodowy wymiar tego problemu.
Szedłem przez lobby hotelowe, aby dołączyć do kolegów w restauracji. Pomachali mi, dosłownie przez szklaną ścianę, której nie widziałem. Moje natychmiastowe wrażenie było szokiem, a szkło eksplodowało wokół mnie. Moja reakcja, zamrożenie na miejscu, wydawało się, że odwróciłem poważną kontuzję. Gdybym kontynuował ruch w przód lub w bok, mogłem zostać roztrzaskany przez pozostałe odłamki. W tym czasie miałem jedynie drobne rany na twarzy, siniaki i podarte ubranie, ale później doświadczyłem sporadycznych retrospekcji przerażenia i nudności (zwykle podczas odpoczynku po pracy, czasami w pobliżu szkła, a rzadziej podczas jazdy w dużym ruchu). Jakieś dziewięć miesięcy później te nieprzyjemne uczucia ustąpiły, chociaż stwierdzam, że wpływ psychologiczny musiał być znaczny.
10-letni przegląd krajowych danych dotyczących urazów w Nowej Zelandii ujawnił dziewięć zgonów z tej przyczyny, a roczny przegląd wyładowań w szpitalach ujawnił szacunkową roczną zapadalność na 150 000 na 100 000. Średni pobyt w szpitalu wynosił 3,3 dni.1 Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do wprowadzenia przepisów zabraniających stosowania szkła bezpiecznego w 1977 r., Co doprowadziło do wirtualnego wyeliminowania urazów szkła architektonicznego w tym kraju. Podobne redukcje odnotowano w Australii. W Wielkiej Brytanii dobrowolne regulacje są mniej udane.2 Podstawową kwestią jest kompromis między bezpieczeństwem, kosztami i dostępnością. Inne zidentyfikowane podejścia prewencyjne obejmują modyfikację zachowania (która może zadziałać w moim przypadku, ale po fakcie) i lepsze planowanie przestrzeni, ale niektórzy badacze stwierdzili, że prawodawstwo jest jedynym skutecznym sposobem zapobiegania. 2
Franklin White, MD
Caribbean Epidemiology Center, Port of Spain, Trinidad, WI
2 Referencje1. Johnston SE, Langley JD, Chalmers DJ. . Poważne niezamierzone obrażenia związane ze szkłem architektonicznym. NZ Med J 1990; 103: 117-9.
MedlineGoogle Scholar
2. Maitra A, Han K.. Szkodliwe obrażenia od szkód: przypadki skutecznej profilaktyki. Arch Emerg Med 1989; 6: 169-71.
MedlineGoogle Scholar
[przypisy: do okulisty bez skierowania, agnieszka gozdyra twitter, nfz sanatoria lista oczekujących ]

0 thoughts on “Spacerując po płycie szklanej: A Trial of One”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: 5 najlepszych suplementów[…]