Skip to content

Plaga XXI wieku: Historia SARS

11 miesięcy ago

660 words

Na wojnie prawda jest pierwszą ofiarą. – Ajschylos (525-456 pne)
Ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS) to plaga nowego tysiąclecia. Choroba spowodowała ogromne społeczne, ekonomiczne i polityczne zakłócenia na całym świecie. W swojej książce Thomas Abraham angażuje czytelnika, gdy omawia próby i udręki zaangażowane w powstrzymywanie epidemii zakaźnej choroby w 2003 roku. Robi to zręcznie, koncentrując się na punkcie zerowym , w którym choroba rozwinęła się, z dwoma kluczami. rozdziały dotyczące Chin i Hongkongu. Książka jest bogato wypełniona faktami i są one przekazywane w zniewalający sposób. Jest równie imponujący, jak film Wybuch . Co ważniejsze, Abraham oferuje wgląd w zasady i ograniczenia zarządzania kryzysem zdrowia publicznego i dostarcza kluczowych punktów edukacyjnych, które będą przydatne w radzeniu sobie z pojawiającymi się infekcjami w przyszłości. Dla czytelników, którzy mieli doświadczenie z epidemią SARS z pierwszej ręki, czytanie tej książki spowoduje déj. vu i przywróci wiele wspomnień, z których niektóre będą bić serca.
Skaningowa mikroskopia elektronowa pokazująca podobny do rozety wygląd cząsteczek koronawirusa SARS (strzałki). W wstawce transmisyjna mikroskopia elektronowa i negatywne barwienie pokazują postać i strukturę cząsteczki wirusa.
Dzięki uprzejmości Centers for Disease Control and Prevention / Dr. Mary Ng Mah Lee, National University of Singapore.

Jak widzi to Abraham, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odegrała kluczową rolę przywódczą w zwalczaniu rozprzestrzeniania się SARS i stworzyła wyjątkową globalną odpowiedź na tę pierwszą nową globalną epidemię stulecia. Podaje on wiele szybkich i zdecydowanych działań podejmowanych przez WHO, w tym bezprecedensowy 15 marca 2003 r., Poradnictwo w podróżach w nagłych wypadkach oraz mobilizację laboratoriów do wspólnej pracy w celu szybkiego zidentyfikowania organizmu, który spowodował SARS. To, że wcześniej nieznany koronawirus został zidentyfikowany w ciągu miesiąca od wybuchu choroby, było rzeczywiście niezwykłym osiągnięciem. Abraham jest również szczery, wskazując, że szef WHO musiał skrytykować jedno z czołowych państw członkowskich za opieszałość w swojej reakcji, rzadkie działanie ze strony tej międzyrządowej organizacji zdrowia.
Nikt jednak nie miał wcześniejszej wiedzy o chorobie lub wirusie, kiedy SARS po raz pierwszy uderzył. Jak wskazuje Abraham, zanim choroba rozprzestrzeniła się na inne kraje, lekarze w Guangdong wiedzieli o SARS więcej niż ktokolwiek inny. Dodaje, że żadna z tej mądrości nie została przekazana reszcie świata. To było katastrofalne. W tym czasie działały siły społeczno-ekonomiczne i polityczne, które mogły w dużej mierze przyczynić się do tego milczenia. Być może, gdyby doszło do szybkiego zgłoszenia wszystkich faktów, aby inni zostali ostrzeżeni i mogli podjąć środki zapobiegawcze, historia mogła przybrać inną drogę. Epidemia SARS nauczyła nas, że komunikacja, współpraca, koordynacja i przejrzystość są kluczowymi czynnikami skutecznego i skutecznego powstrzymywania wybuchu choroby.
Abraham mówi nam, że pomimo ogromnego postępu w nauce medycznej i technologii, chodziło o metody od podstaw , takie jak staroświeckie techniki izolacji wirusa i kwarantanny, które pomogły powstrzymać SARS Epidemia ujawniła również wiele słabości w systemach opieki zdrowotnej na całym świecie pod względem ich zdolności do powstrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Jest nieuniknione, że SARS nie będzie ostatnią epidemią, jaką widział świat. Jak słusznie ujął to Abraham, SARS była próbą ubrań dla bardziej poważnego zagrożenia spowodowanego nową pandemią grypy. Brzmi to ostrzeżeniem z dokładnymi relacjami o pojawieniu się i ponownym pojawieniu się ognisk wirusa ptasiej grypy w Azji i gdzie indziej, i stwierdza, że SARS zaoferował nam wiele cennych lekcji na temat walki z nowymi chorobami na świecie. Rzeczywiście, możemy znaleźć te inspiracje, czytając jego książkę.
Suok Kai Chew, MB, BS
Ministerstwo Zdrowia, 169854 Singapur

[patrz też: poradnia leczenia bolu, stanozolol cena, zdrowie gov ]
[podobne: polimed opole, tehaco, polineuropatia alkoholowa ]

0 thoughts on “Plaga XXI wieku: Historia SARS”