Skip to content

Lekarz jako seryjny morderca

11 miesięcy ago

403 words

Jestem niezmiernie zaniepokojony implikacjami komentarzy Esmail w jego artykule Perspektywy na temat Harolda Shipmana (wydanie z 5 maja) 1: Esmail domaga się bardziej otwartego podejścia do lekarzy i lepszych systemów monitorowania ich pracy. Dame Janet Smith, sędzia, który przewodniczył dochodzeniu Shipman, jeszcze głośniej wypowiadał się o potrzebie zwiększenia regulacji zawodu. Ale jeśli ktoś zapyta, która grupa lekarzy Shipman była typowa, odpowiedź brzmi: nie ma. Shipman rzeczywiście był jednorazowym seryjnym mordercą, który przypadkiem był lekarzem. Niewątpliwie istnieje potrzeba lepszej regulacji certyfikacji zgonów i przechowywania kontrolowanych narkotyków, ale musimy się oprzeć temu nadzwyczajnemu poglądowi, że sprawa Stoczni w jakiś sposób usprawiedliwia rzucanie jeszcze większej liczby lin wokół naszego okrytego złą sławą zawodu. Wielu brytyjskich lekarzy rodzinnych już teraz boi się ryzyka zarzutów Strażnika i nie chce pozostawiać chorych, starszych ludzi w społeczeństwie, woli przyjmować ich do szpitala z najmniejszą wymówką, po prostu z obawy przed krytyką. Ta odpowiedź nie leży w najlepszym interesie niczyjego.
Roger A. Fisken, MD
Friarage Hospital, Northallerton DL6 1JG, Wielka Brytania
roger. [email protected] nhs.uk
Odniesienie1. Esmail A. Lekarz jako seryjny morderca – sprawa Shipmana. N Engl J Med 2005; 352: 1843-1844
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Artykuł Esmail jest szczególnie mrożący, ponieważ nie było nic o zachowaniu doktora Shipmana, które sugerowało problem. Nie było tak w przypadku Michaela Swango, który zabił ponad 35 pacjentów. Był podejrzany o popełnienie przestępstwa na każdym etapie swojej kariery. Kiedy był studentem, Departament Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie Southern Illinois, na swój kredyt, sprawdził pudełko , wskazując, że ma zastrzeżenia co do jego przydatności do praktyki lekarskiej. Inni na wydziale uważali, że niesprawiedliwe jest zawieszenie studenta pod koniec czteroletniej szkoły medycznej, a ich wsparcie pozwoliło Swango na ukończenie szkoły. W ciągu następnych 10 lat podejrzenie o jego występki zostało zignorowane przez serię przełożonych. Relacja Jamesa Stewarta z tej katastrofy, Blind Eye, jest warta przeczytania dla tych, którzy oceniają stażystów medycznych.
George J. Taylor, MD
Uniwersytet Medyczny w Karolinie Południowej, Charleston, SC 29401
[email protected] com
Odniesienie1. Stewart JB. Ślepe oko: jak placówka medyczna pozwala lekarzowi uciec z morderstwem. Nowy Jork: Simon & Schuster, 1999.
Google Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[więcej w: protetyka stomatologiczna warszawa, nfz katowice sanatoria, nfz sanatoria lista oczekujących ]
[więcej w: do okulisty bez skierowania, przychodnia aon, nietolerancja kazeiny ]

0 thoughts on “Lekarz jako seryjny morderca”