Skip to content

American Plagues: Lekcje z naszych bitew z chorobą

1 rok ago

510 words

W 1793 r. Olbrzymia epidemia żółtej gorączki terroryzowała Filadelfię. Sfrustrowany przez bezowocne próby różnych środków, dr Benjamin Rush ostatecznie uderzył w domniemaną kurację: obfitość krwi i oczyszczanie za pomocą silnych środków przeczyszczających kalomel i jalap. Jak zauważył Stephen Gehlbach w swojej nowej książce, pierwszy pacjent stracił 3 litry krwi, całą zawartość przewodu pokarmowego i wszelkie strzępki godności. Ale przeżył. Nie wszyscy wierzyli w ewangelię Rusha dotyczącą puszczania krwi i katharsis. Zachwycający się dziennikarz William Cobbett, pisząc pod pseudonimem Peter Porcupine, zwrócił uwagę, że uparci Filadelfianie wciąż giną w rekordowych ilościach, pomimo powszechnego stosowania schematu Rusha. Pośpiech nie docenił wczesnego wykorzystania statystyk medycznych do obalenia jego roszczeń. Politycznie dobrze połączona Rush, sygnatariusz Deklaracji Niepodległości, skutecznie oskarżyła zbuntowaną Porcupine o zniesławienie, doprowadzając go do bankructwa i opuszczenia miasta. W amerykańskich plagach Gehlbach wybiera 10 takich historycznych opowieści, aby zilustrować bóle porodowe i rozwój zdrowia publicznego w Ameryce. Każda opowieść podkreśla również pewną zasadę epidemiologii lub medycyny opartej na dowodach. Gehlbach opisuje spory w kolonialnym Massachusetts dotyczące inokulacji ospy i szczepień; Próby Daniela Drake a rozwikłania zagadki malarii na Środkowym Zachodzie; oraz nowsze walki bohaterskie przeciwko gruźlicy, poliomyelitis i AIDS. American Plagues nie zajmuje się wyłącznie chorobami zakaźnymi, jak może sugerować tytuł. Istnieją również rozdziały dotyczące początkowo spornego związku między paleniem tytoniu a rakiem płuc i ogromnym znaczeniem Framingham Heart Study dla naszego zrozumienia chorób sercowo-naczyniowych.
Gehlbach splata pewne ujednolicone tematy dzięki tej różnorodnej tematyce. Widzimy, jak choroby tak często powstają z powodu chorób społecznych i jak dzisiejsze dogmaty boleśnie ewoluowały z zawziętej debaty z przeszłości. Mimo wielkich osiągnięć, historia zdrowia publicznego rzadko była liniowym, racjonalnym, triumfalnym postępem; coraz częściej był to niesprawiedliwy krok naprzód wśród wielkich przeszkód i niepewności oraz na mrocznym, błotnistym polu bitwy.
Widzimy także, jak zdrowie publiczne, takie jak polityka, czasami czyni dziwnych towarzyszy. W XVIII-wiecznym Massachusetts, eufaktycznie nazwany lekarz Zabdiel Boylston, zwolennik inokulacji ospy, znalazł mało prawdopodobnego sprzymierzeńca w duchowieństwie Cotton Mather. Jako purytański intelektualista, który był ciekawą mieszanką empiryzmu i łatwowierności, Mather był entuzjastycznym przyrodnikiem i członkiem Królewskiego Towarzystwa, chociaż jest on dziś najbardziej znany jako energiczny obrońca procesów czarownic z Salem.
Gehlbach usiłuje przekroczyć granicę między pisaniem dla laików i audiencji medycznej, i w większości przypadków mu się to udaje. Jego styl jest ujmujący i erudycyjny, a jego ton jest czasami sardoniczny. American Plagues jest zarówno żywą historią zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych dla czytelników medycznych i ogólnych, jak i wspaniałym, bezbolesnym wprowadzeniem do dziedzin biostatystyki i epidemiologii odpowiednich dla studentów.
John J. Ross, MD, CM
Caritas Centrum Medyczne św. Elżbiety, Boston, MA 02135
[email protected] org
[podobne: poradnia chorób metabolicznych, nfz sanatoria lista oczekujących, protetyka stomatologiczna warszawa ]
[patrz też: agnieszka gozdyra twitter, boluś krotoszyn, degustatornia gdynia ]

0 thoughts on “American Plagues: Lekcje z naszych bitew z chorobą”